Adetli İken Tırnak Kesmek, Cinsel Organı Traş Etmek ve Temizlemek Caiz midir?

Kategori: İslamda Cinsellik

Adetli İken Tırnak Kesmek ve Cinsel Organı Temizlemek Caiz midir?

[ad code=1 align=center]

Adetli veya lohusa durumunda bulunan bir kadının, bu durumda avret mahalli temizliği yapması mekruhtur. Bu, yıkandıktan sonra olmalıdır. Avret mahalli ve koltuk altı temizliği en az yedi gün içinde, en çok ise 40 gün içinde yapılmalıdır. Kırk günü geçmemelidir. Aynı şekilde adetli iken tırnak kesmek mekruhtur. Yıkandıktan sonra kesmek gerekir. Cünüp olan erkek ve kadın da aynı durumdadır. Kaynak: Büyük Kadın İlmihali, Rauf Pehlivan, Gonca Yayınevi, 1993 Avret Mahallindeki Kılların Temizliğinde Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

  • Kadınların avret mahallerini herhangi bir şekilde temizlemesinde mahzur yoktur. Mühim olan temizliğin yapılmasıdır.
  • Avret mahallinin temizliğinin yaşla ilgisi yoktur, bahse geçen yerdeki kıllar uzamaya devam ettikçe temizlemek mükellefiyeti de tekrarlanır.
  • Avret mahallinin tıraşında, sadece ön tarafın temizliği kafidir.
  • Kılların temizliği bir ay içinde tekrarlanmalıdır.
  • Ayrıca halk arasında konuşulan kıl uzunluğunun arpa boyu kadar olması durumunda namaz caiz olmaz, yok küçük parmağı bir defa dolarsa kafir olunur şeklindeki inanışlar dinimizde bulunmayan, uydurma laflardır, ihmal edilen temizliğin vebalinden dağa ağır bir durumdur.
  • Temizlik imandandır. Bu temizliğin yapılmasındaki hikmet sıhhat yönündendir. Temizlenmediği zaman, mesamatın tıkanması ile vücudun her ifrazatı zorlaşır. Bu da onun sağlığına zarar verir. Kirlerle karışan terlerin meydana getireceği koku da caba… Bu temizliğin kırk günü geçmesi mekruhtur (yapılmaması istenen, günah olmayan ancak adet haline getirilirse günah olan şeyler).
  • Cuma günü tıraş olmak müstehabdır (İşlenmesinde sevap olan, terkinde günah olmayan ibadetler)

[ad code=2 align=center]

Kaynak: Günümüz Meselelerine açıklamalı Fetvalar, Mehmed Emre, Eskişehir, Balıkersir-Bilecik Eski Müftüsü

Yorumlar (1)

hayran kaldım bu web sitesine gerçekden şahane yazılar yazmışsınız emeğe saygı reklamlarada tıklıyorum herkesinde reklamlara tıklamasını tavsiye ederim.


Yorum Yazma Alanı

300